Već i vrapci na grani pjevaju da je malvazija najvažnija i najrasprostranjenija istarska sorta, a i u svehrvatskim razmjerima malvazija po udjelu u ukupnoj površini vinograda u državi zauzima moćno drugo mjesto. Također, svaki vinoljubac, odakle god bio, koji je ikada došao u dodir s istarskim vinima, naučio je i spoznao da je mlada malvazija najpopularnije ne samo istarsko već i hrvatsko vino.
Mlada malvazija vinarije Franc Arman također je omiljena među gostima naše vinarije i među našim redovitim kupcima, no danas vam ne kanimo govoriti samo o njoj, već o više različitih lica koje nam ova autohtona istarska sorta može pokazati, o licima koja nisu dovoljno poznata ali bi svakako bilo vrijedno upoznati, pa i na njih se naviknuti.
U istarskoj vinskoj revoluciji sredinom 1990-tih godina, u kojoj od prvih berbi s velikim entuzijazmom sudjeluje i vinarija Franc Arman, jedna od prvih zadaća bila je dokazati da malvazija nije, kako se dotad smatralo, sorta prosječnih mogućnosti i dosega, već da su potencijali njezine izvrsnosti zapravo nemjerljivi.
Da bi se to pokazalo, istarski su vinari, a među njima i naša vinarija, najprije do savršenstva morali ovladati umijećem stvaranja mlade, svježe malvazije, potpuno drukčije od onoga što se dotad smatralo „domaćom malvazijom”. Tako je nastala mlada malvazija vinarije Franc Arman, ono svima poznato lijepo bistro vino svijetle slamnato žute boje sa zelenkastom nijansom, ugodnih cvjetno-voćnih aroma, svježeg i fino kiselkastog okusa, idealno za sparivanje s jelima od ribe, morskih plodova i tjestenine, ali i kao ugodno ljetno osvježenje.
Iako je mlada malvazija i danas naše najpopularnije vino, ona je predstavljala tek prvi korak u ovladavanju potencijalima malvazije kao sorte. Drugi korak bio je stvaranje zrele, odležane malvazije, i tako je nastala naša malvazija Classic, koja je tijekom fermentacije bila izložena i maceraciji, a devet mjeseci je čuvana u velikim drvenim bačvama. To joj je dalo izrazitiju slamnato žutu boju, izraženije voćne i cvjetne mirise natkrivene aromom vanilije, te suh, mekan i mineralan okus zaokružen finim gorkastim krajem. I ovu se malvaziju može sljubiti s jelima iz mora, ali kako mi to volimo reći, onim malo jačim ili ozbiljnijim.
No to nije sve: naše najnovije vinarsko razmišljanje o potencijalu malvazije kao sorte otjelovilo se u našem prvom pjenušcu od malvazije kojeg smo nazvali Perla Bianca, što znači bijeli biser. Perla Bianca je proizvedena charmat metodom, dakle u velikim tankovima, spada u kategoriju brut, što znači da nema zaostataka neprovrelog šećera, ima 12,5 posto alkohola, a ovaj je pjenušac bogat sitnim mjehurićima, kao i tipičnim aromama malvazije, među kojima prevladavaju citrusi i bagremov cvijet. Svjež, lepršav i pun okusa je ovaj naš pjenušac od malvazije, idealan kao aperitiv, ali i kao pratitelj laganih zalogaja dobrodošlice sastavljenih od tipičnih istarskih suhomesnatih proizvoda i sireva.
To su tri lica naše malvazije koja smo dosad otkrili, a kako malvazija ima još skrivenih potencijala, naša istraživanja se nastavljaju i tko zna što nam još od te malvazije iz naših vinograda skora budućnost može donijeti u čašu.